Геологія та геодезія у Львові та області. Представництво ТОВ Геотоп.

Буріння свердловин: характеристика та особливості процесу

Процес буріння свердловин буром являється доволі складним і нестаціонарним технологічним процесом в геодезичних роботах.

Першочерговим завданням при бурінні свердловин буром є – досягнення оптимального порівняння параметрів, що в процесі геодезичних досліджень при якісній розробці геодезичної свердловини забезпечує максимальні результати техніко-економічних показників.

Технологічні показники бурового режиму – фактори бурових робіт, що можуть змінюватися у геолого-розвідувальних роботах для підвищення результативності бурового процесу.

Параметрами буріння свердловини при механічному обертальному бурінні з промиванням є: осьове навантаження, технічний елемент для руйнування гірської породи, раціональна величина витрат очисного агента та частота прокручування породоруйнівного снаряду в пробуреній свердловині. Ще одним змінним показником технологічності є якість циркуляції очисного агента, проте цей параметр  в ході бурового процесу не може бути змінений відразу.  

Буріння свердловин: характеристика та особливості процесу

Загальні відомості процесу буріння свердловин буром

Розробка розвідувальних свердловин буровим інструментом складається з таких організаційних етапів:

 • Підготовка місцевості для геодезичних робіт.
 • Транспортування бурової установки до місця проведення геодезичних

досліджень.

 • Процес розбурювання свердловини буровим обладнанням.
 • Опущення і підняття бурового устаткування для діставання керна і

зміни робочого бурового інструменту для руйнування гірських порід.

 • Обкладання стінок виконаної свердловини обсадними трубами
 • Зміцнення затрубного простору і обсадних труб від руйнівного впливу

гірських порід і ґрунтових вод (цей процес в геодезичних роботах називають – тампонування).

 • Вимірювання викривлення свердловини і проведення комплексу

геофізичних досліджень розробленого отвору для виявлення неполадок (каротаж).

 1. Проведення гідрогеологічних спостережень пробуреної свердловини і

випробування її окремих частин.

 • Процес демонтажу бурового приладдя.
 • Доставка бурового інструменту на місце збереження або на нову точку.
 • Реставрація території проведення буріння свердловин:

очищення місцевості від бурового шламу, відновлення природних умов ділянки.

Для виконання бурових робіт використовуються бурові установки. Їх можна класифікувати на такі види як: устаткування, призначене для шнекового способу розбурювання свердловин та обладнання для ударно-канатного способу буріння свердловин.

Для непередбачених випадків вимкнення електрики на території де мають проводитися бурові роботи ці допоміжні інструменти можуть мати дизельний двигун.

Методика буріння свердловин в Україні може бути різна. Найпопулярнішими є – шнекове буріння геодезичних свердловин (найчастіше використовується в процесі пробурювання технічних або спеціалізованих сейсморозвідувальних свердловин), буріння свердловин в гірських породах ударно-канатним методом і роторний спосіб буріння свердловин на воду, нафту, газ. Кожен метод буріння свердловин буром в процесі геологічних досліджень або робіт має свої особливості, плюси і мінуси. В першу чергу способи буріння  свердловин буром відрізняються витратами, технологією руйнування гірської породи і діставанням її з пробуреного отвору.

Якщо територія проведення геолого-розвідувальних робіт уважно й правильно досліджена, то відбирати керн не треба. В таких ексклюзивних ситуаціях використовується безкернове буріння свердловини з лопатевими долотами (з використанням пікобурів)  – в м’яких породах, в породах з середньою твердістю – буріння з шарошковими долотами, у процесі буріння свердловин буром в твердих породах використовують – алмазні долота.

Висока зносостійкість і міцність інструменту для буріння свердловин дає можливість отримати прохід в гірській породі за рейс на сотні метрів. Це забезпечує зниження вартості бурових робіт та підвищує продуктивність праці бурового устаткування.

Для збільшення рейсової швидкості або механічної в процесі буріння свердловин на воду, нафту чи газ віддають перевагу пневмоударникам (гідроударникам), а також бурінню геологічних свердловин буром з гідротранспортуванням керна.

Особливості горизонтального буріння свердловин у Львові

Буріння свердловин (горизонтальних чи похило-спрямованих) виконується через те, що більша частина природних щілин є вертикальними. В результаті цього вибій вертикальних отворів є не результативним. Саме проходження стовбура свердловини через весь пласт дає можливість задіяти більшість природніх тріщин.

Пробурені таким чином отвори в земній корі займають під землею в декілька разів більші площі ( приблизно в чотири рази). Це приводить до зменшення об’єму використання землі на поверхні, що мінімізує негативний вплив на навколишнє середовище, зменшує експлуатаційні затрати.

Вперше горизонтальне буріння було використане у 80-х роках на родовищах сланцевого газу. На той час воно стало економічно недоцільним й затратним, оскільки дебіт (об’єм, що поступає в виробки або дегазаційну систему)  газу за одиницю часу був надто малим через неналежну стимуляцію газових щілин.

На сьогоднішній час в результаті інноваційних технологій, що дали можливість вдосконалити буровий процес горизонтальний вибій свердловин є доволі високопродуктивним.

Кожна свердловина має мати проект або план проведення бурових робіт. Він включає:

 1. Ділянку, на якій проводитимуться геодезичні роботи (місце отвору).
 2. Конструкцію свердловини.
 3. Дебіт
 4. Спосіб пробурювання щілини в гірській породі.
 5. Майбутня продуктивність пробуреної свердловини (інженерний

розрахунок).

Даний проект бурових робіт має бути узгоджений в геологічній службі,  санітарно-епідеміологічній станції та в управління охорони навколишнього середовища. Після цього видається дозвіл на буріння свердловини і починається проведення геодезичних досліджень та бурових робіт.

Процес будівництва свердловин

Будівництво свердловин, буріння має певні особливості, що впливають на організацію геологічних робіт та на фінансово-економічні показники фірми, що їх здійснює.

Автоматизація та механізація спуско-підйомних операцій в ході будівництва свердловин, буріння свердловин дозволяє роздільно розглядати ці функції.

На великій глибині, при екстремальній мінусовій температурі повітря, при збільшені привибійної температури будівництво свердловин та їх буріння утрудняється.

Будівництво свердловин, буріння свердловин в надрах землі – процес, що потребує швидких змін та прийняття оперативних рішень в ході роботи, незважаючи на циклічність актів виробництва при розробці отворів.

Також будівництво свердловин, буріння їх потребує наявність різноманітних технічних інструментів, спеціалізованого бурового обладнання для використання в виробничих геодезичних процесах.

Буріння свердловин під ключ

Компанія ТОВ «Геотоп» надає послуги буріння свердловин під ключ. Ми виконуємо буріння свердловин Львів та інші регіони України для будь-якого призначення.

Важливими пріоритетами компанії ТОВ «Геотоп» в процесі буріння свердловин під ключ є якість проведених робіт та оперативність буріння геодезичної свердловини.

До переваг нашого спеціалізованого геодезичного підприємства в бурінні свердловин Львів та в інших областях України відноситься:

 1. Акуратність здійснення бурових робіт.
 2. Терміни і швидкість буріння свердловини.
 3. Незалежність від сезону.
 4. Буріння твердих порід

У нас немає невдач,  ми передбачаємо усі можливі труднощі в процесі буріння свердловини буром, а Ви витрачаєте свої кошти недаремно, оскільки ТОВ «Геотоп» зможе втілити Ваш задум в реальність.


Ваші відгуки та запитання:


Богдан
Хочу подякувати компанії Геотоп за якісне виконання роботи. Замовляли буріння свердловин на ділянці для вивчення складу грунту перед будівництвом. Зі своєю роботою спеціалісти впорались швидко, акуратно, звіт отримали вчасно. Ми залишились відверто вражені якістю досліджень. Працюєте на високому рівні! Успіхів вам!

Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення