Геологія та геодезія у Львові та області. Представництво ТОВ Геотоп.

Маркшейдерія та маркшейдери Львова: історія і сучасність

Маркшейдерія, в завдання якої входить вивчення форми, розмірів і складу підземних геологічних шарів, застосовувалася на Львівщині з давніх часів. Ця область, відома насиченими історичними подіями, також була центром маркшейдерії і гірничої справи з тих пір, як тут були виявлені багаті поклади різних корисних копалин.

Складний рельєф області також вимагав використання маркшейдерії в розвитку транспортних сполучень - для будівництва тунелів і підземних переходів.

Львівщина, колишня частина історичної області Галіція, славиться великою кількістю замків і монастирів тих часів, які, в свою чергу відомі загадковими підземеллями і тунелями - досягненнями маркшейдерії. Культурна столиця України місто Львів також відомий тим, що тут є, за попередніми даними, понад 100 км підземних ходів, в частині з яких зараз проводять екскурсії. Будівництво підземних ходів тих далеких часів - також результат знань і технологій маркшейдерії.

Маркшейдерія Львова: історія і сучасність

Геологічні передумови розвитку маркшейдерії у Львівській області

Львівська область, розташована, в тому числі, на головному вододілі Європи, має різноманітне геологічна будова. Тут зустрічаються дві потужні тектонічні плити - Східно-Європейська та Західноєвропейська - і складчаста структура Карпатських гір. Зсув тектонічних і осадових порід в цьому регіоні стало результатом появу родовищ понад 24 видів корисних копалин, що мають промислове значення і є предметом маркшейдерії.

Основні види корисних копалин Львівщини це:

  • паливно-енергетичні ресурси (кам'яне вугілля, газ, нафта, торф, сланці);
  • будівельні матеріали (пісок, глина, вапно, будівельний і оздоблювальний камінь);
  • мінеральні копалини (сірка, калійні і натрієві солі, полімінерали).

Чим завжди славилася Галичина - так це цегла, кахель і дренажний матеріал високої якості. Для їх виробництва використовувалася глина, яка добувалася в численних глиняних кар'єрах, і їх будівництво вже тоді входило в завдання маркшейдерії.

Маркшейдерія у Львові була широко затребувана також у зв'язку з активною розробкою сірчаних родовищ. Видобуток сірки тут велася в кар'єрах, а також за допомогою підземної виплавки в шахтах тривалий час, тому на сьогоднішній день ці родовища виснажені, і видобуток сірки в них практично зупинено. Однак, багаті сірчано рудний потенціал Прикарпаття все ще дає передумови до пошуку нових родовищ і їх розробці. Визначення потенціалу сірчаних родовищ, а також методи їх розробки входить в завдання маркшейдерії.

Видобуток корисних копалин Львівської області ведеться як відкритим, так і закритим способом. І в тому і в іншому випадку маркшейдерія потрібно для ведення гірничодобувних робіт в безпечних і економічно доцільних умовах.

Львівська область знаходиться на Західному рубежі України, де активно розвинений туризм і транспортне сполучення з іншими країнами Європи. Маркшейдерія тут широко використовується для будівництва транспортних тунелів в горбистій і гірській місцевості Львівщини для прокладки швидких шляхів для повідомлення з найближчими європейськими державами. Одним з досягнень маркшейдерії в сфері транспорту Львівщини є Бескидський тунель.

Завдання маркшейдерії вчора і сьогодні

Маркшейдерія призначена для раціонального і безпечного освоєння і використання земних надр в цілях підземного будівництва і видобутку корисних копалин.

Якщо в стародавні часи завданнями маркшейдерії були в основному пов'язані з визначенням меж покладів підземних пластів і умінням орієнтуватися в них під землею, то сьогодні маркшейдерія виведена в розряд найважливіших наук для гірничої справи.

Сучасна маркшейдерія виконує наступні завдання:

  • складання проектів гірничих виробок, кар'єрів, підземних споруд промислового, цивільного і військового призначення;
  • забезпечення раціонального та комплексного використання земних надр з точки зору охорони природних ресурсів і навколишнього середовища;
  • безпечне ведення підземних робіт будь-якого призначення;
  • дотримання державних інтересів і юридичних аспектів при проведенні будівельних і гірничодобувних робіт в надрах землі.

Сьогодні маркшейдерія курирує кожне гірничодобувне підприємства на всіх стадіях його життя - від проектування, до закінчення розробки родовища. Маркшейдер - це гірський інженер, на якому лежать всі найважливіші завдання щодо забезпечення безпечного і раціонального ведення видобувних робіт на підприємстві.

Будь-яка помилка або недогляд маркшейдерії може привести до аварії на шахті, пов'язаної з обваленням слабких порід або вибуху газу, як це трапилося недавно на одній з вугільних шахт Львівської області. У старі часи пріоритетним завданням для власників гірничодобувних підприємств було отримання якомога більшого прибутку. Життя людей, які гинули сотнями, тоді ніхто не зважав, і маркшейдерія цілком була спрямована на збільшення результативності розробки родовища. У нашому сучасному світі життя людини набула статусу недоторканності, тому найголовнішим завданням маркшейдерії на сьогодні є забезпечення безпеки для життя гірників.

Ще в минулому 20-му столітті, люди не дбали про те, до чого можуть призвести безгосподарне ставлення до земних надр і навколишньому середовищу. Отримання надприбутків і виконання плану виробництва були пріоритетом для маркшейдерії. Сьогодні завданням маркшейдерії є притримування законам України щодо захисту і раціонального використання земних надр.

Досягнення маркшейдерії у Львівській області

Маркшейдерія Львова та області може пишатися не тільки шахтами і кар'єрами по видобутку корисних копалин, які успішно функціонують з давніх часів. Львів'яни можуть похвалитися такими досягненнями маркшейдерії як історичні пам'ятки. Деякі з цих об'єктів маркшейдерії навіть встигли обрости загадками і легендами.

Підземелля і тунелі Львова

Грамотне використання методів маркшейдерії в стародавні часи дозволило зберегтися до наших часів численних підземних спорудах Львова. Сьогодні в місті особливою популярністю користуються не тільки звичайні екскурсії по історичному центру з багатою архітектурою та історичними пам'ятками, а й таємничі занурення в містичну атмосферу Львівських підземель. Серед них:

  • львівська каналізаційна система - результат маркшейдерських робіт, що дозволив врятувати життя багатьох людей, які ховалися тут під час німецької окупації;
  • колектор Полтви - найбільшої підземної річки Львова - також предмет гордості геодезії і маркшейдерії, створений на рубежі 19-го і 20-го століть;
  • підземні ходи і підземелля костелу Єзуїтів, Домініканського собору, церкви Преображення Господнього, а також багатоярусні системи тунелів під старим містом - також є результатом досягнень маркшейдерії різних історичних епох.

Замки і фортеці Львівщини

Без наукових і практичних знань маркшейдерії було б неможливе будівництво підземних споруд замків, фортець та фортифікаційних систем, якими так і рясніє Львівська область. Досягнення маркшейдерії наших предків сприяли будівництву секретних тунелів і таємних підземних сховищ більшості найвідоміших замків і монастирів, які чудово збереглися до наших днів, залучаючи тисячі туристів.

Легенда про Львівському метро і Львівський швидкісний трамвай

Відомості про Львівському метрополітені і навіть його схеми можна з легкістю відшукати на просторах інтернету. Однак, насправді метро у Львові так і не побудували через складного геологічної будови заснування міста. Спочатку тут планували будівництво ліній швидкісного трамвая, в тому числі з підземними її ділянками. Однак, в результаті маркшейдерських робіт, було виявлено небезпеку обвалення гірських порід в районі ведення будівельно-монтажних робіт, які могли привести до руйнування історичних будівель. Таким чином, своєчасне втручання маркшейдерії дозволило зберегти від руйнування центр культурної столиці.

План будівництва швидкісного трамвая був заморожений і згодом був переглянутий як перспектива будівництва ліній метро у Львові. Але у зв'язку з тим, що для його зведення потрібні великі грошові вкладення, сьогодні і в найближчі роки, цей план був відкладений на невизначений час. Однак, Львів все ще залишається одним з перспективних центрів для метробудування і тому в завдання місцевого центру маркшейдерії входить розгляд оптимальних шляхів для положення ліній метро в цьому прекрасному місті.


Ваші відгуки та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення