Геологія та геодезія у Львові та області. Представництво ТОВ Геотоп.

Проведення топографічної зйомки земельної ділянки

Мета топографічної зйомки ділянки земної поверхні

Коли заходить мова про геодезичні роботи, перше, що зазвичай приходить багатьом на розум - це топозйомка (топографічна зйомка). Таку назву має один з видів інженерно-геодезичних вишукувань, мета яких - скласти топографічну карту або план - детальний, масштабувати зображення ділянки земної поверхні. Топографічні знімальні роботи відомі і необхідні людям вже протягом дуже довгого терміну. Навіть багато століть назад були потрібні наочні відомості про місцезнаходження різноманітних об'єктів в межах власних або чужих земель, інформація про відстані між ними, їх обрисах. Велике значення мали дані про форму рельєфу, дорогах, річках, переправах і т. Д. За минулі роки топографічні матеріали не втратили своєї важливості. Точні топографічні плани потрібні в багатьох сферах сучасної діяльності. На них відображаються:

 1. Всі інженерні споруди (житлові будинки, виробничі та інші господарські будівлі, транспортні мережі, поверхневі і підземні комунікації).
 2. Різні природні об'єкти (рослинність, річки, озера, струмки, болота, джерела).
 3. Форми рельєфу знятого ділянки (пагорби, яри, балки).

Перелік відображаються топографічних об'єктів на планах топографічної зйомки може змінюватися, в залежності від поставленої геодезичної організації завдання і виду зйомки.

Для кожного з відображених на плані топознімання ділянки об'єктів існує свій умовний знак. Крім умовних знаків, на планах присутній уточнююча цифрова і буквена інформація, більш повно розкриває топографічну ситуацію місцевості.

Проведення топографічної зйомки земельної ділянки

Коли може знадобитися проведення топознімання?

Найчастіше, з необхідністю топографічної зйомки ділянки доводиться стикатися при вирішенні земельних питань та будівництві:

 • в ході уточнення межі земельної ділянки та оформленні кадастрової документації на землю для прийому її у володіння або оренду;
 • для підготовки проектної документації на нове будівництво;
 • при реконструкції будівель, в тому числі з метою проведення підключення до енергетичних мереж (електричних, газових, водопровідних).

Класифікація видів топознімання, способів і маштабів відображення топографічної ситуації

Наскільки багато є сфер людської діяльності, в яких затребувані топографічні матеріали, настільки ж велике розмаїття методів виконання топознімання земельних ділянок. Види топографічної зйомки поділяються:

 • за вживаним інструментальному обладнання;
 • за методами виконання;
 • по координатним системам, до яких прив'язуються знімаються об'єкти;
 • по набору відображуваних елементів топографічної ситуації місцевості.

Точність вимірювання при топографічної зйомці ділянки місцевості залежить від того, в якому масштабі буде будуватися підсумкове топографічне зображення. Величина масштабу залежить від поставленої геодезистам завдання, площі знімається території, вимог нормативних документів. Чим більше топографічний масштаб, тим детальніше і точніше будуть результати зйомки. Частіше за інших замовляється в даний час топозйомка ділянки в масштабах:

 • 1: 2000;
 • 1: 500;
 • 1: 200.

Саме в них, в основному, готують проектну документацію проектно-будівельних робіт. Так, головним масштабом топографічної підоснови для креслень робочої проектної документації є 1: 500 (матеріали топографічної зйомки 500).

В останні роки все частіше матеріали топографічної зйомки ділянок надаються замовникам не тільки в паперовому вигляді, а й в електронному. При перегляді їх за допомогою спеціального програмного забезпечення на комп'ютері масштаб відображення користувач може встановлювати і змінювати довільно, що дуже зручно. Наприклад, електронна версія матеріалів топографічної зйомки 500 дозволяє переглядати і роздруковувати особливо цікавлять замовника фрагменти планів з набагато більшим масштабуванням.

Порядок проведення топознімання

Повний цикл робіт по топозйомка земельної ділянки розділяється на три стадії:

 1. підготовчу;
 2. польову;
 3. камеральну.

Перша включає:

 • підготовку техзавдання на проведення топографічної зйомки;
 • визначення опорних пунктів геодезичної мережі, до якої буде проводитися прив'язка при топографічної зйомці;
 • розробка програми проведення вишукувальних робіт на об'єкті;
 • повірка вимірювального обладнання.
 • аналіз архівних топографічних матеріалів, які можуть полегшити виконання зйомки.

На другій стадії топографічної зйомки проводяться всі необхідні роботи на об'єкті, що знімається ділянці:

 • рекогносцировка;
 • фіксування точок знімальної основи;
 • основні вимірювальні геодезичні роботи.

На завершальній:

 • виявляються можливі помилки при вимірах кутів і лінійних відстаней;
 • вводяться поправки в польові дані.
 • складається і оформляється топографічна карта, план, профіль (в залежності від мети зйомки).

Принципи виконання польових топографічних вимірювань

Головна - польова - стадія топознімання полягає в вимірі значень горизонтально і вертикально орієнтованих кутів, а також відстані між опорними геодезичними пунктами, точками знімальної основи і знімаються об'єктами топографічної ситуації. Виміряні значення фіксують в польовому журналі встановленої форми. Польові дослідження виконуються з урахуванням вимог інструкції, затвердженої для проведеного геодезичного методу робіт, і програмою топографічної зйомки ділянки. Обов'язковим елементом знімальних робіт є контроль точності польових вимірів з метою запобігання отримання помилкових топографічних даних.


Ваші відгуки та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення